23.05.2024 00:09

Medalii la radio orientare

* Sportivii antrenați de Pavel Babeu au urcat pe podium atât la Campionatul Național de Tineret, cât și Cupa Decebal

În perioada 16-19 mai, localitatea Cugir a fost gazda a două competiții naționale de radio orientare: Campionatul Național de Tineret și Cupa Decebal. Competițiile au adus laolaltă cei mai talentați tineri radio orientariști din țară, iar Clubul Sportiv Municipal s-a remarcat prin rezultate interesante. Tinerii sportivi târgovișteni au obținut 9 medalii de aur, 5 de argint și una de bronz. Printre cei mai buni s-au numărat Damian Badea și Teodora Liță (16 ani), care au câștigat câte două titluri de campioni naționali.

De asemenea, tânărul Călin Dinu a obținut două medalii de aur. De asemenea, Diana Cojoacă, Filip Dinu și Eric Tur au reușit să cucerească câte un titlu național. Altfel, în cadrul competiției Cupa Decebal, echipa Clubului Sportiv Municipal Târgoviște, antrenată de Pavel Babeu, a ocupat locul 1, grație sportivilor Victor Petrovici, Teodora Liță, Damian Badea, Diana Cojoacă, Filip Dinu, Călin Dinu și Eric Tur.