12.02.2024 00:12

Victorie clară în deplasare

* Pentru formația pregătită de Cătălin Tănase urmează meciul cu Universitatea Cluj, echipa de pe locul 4

În ultima etapă din Liga Națională de Baschet Feminin, echipa Clubului Sportiv Municipal Târgoviște a jucat în deplasare, la Târgu Mureș. Meciul a fost gestionat bine de fetele pregătite de Cătălin Tănase, care s-au impus fără emoții. CSM Târgoviște a început perfect meciul și a câștigat primul sfert la o diferență considerabilă, 24-7. Echipa dâmbovițeană a continuat să domine meciul și a câștigat și următoarea parte, 23-14, pentru ca mai apoi să se impună și în sfertul trei, 18-17.

Ultima parte a jocului s-a încheiat la egalitate, 9-9, iar scorul final a fost 74-47 pentru CSM Târgoviște. Anamaria Vîrjoghe a fost cea mai bună marcatoare a meciului, cu 16 puncte reușite. De partea cealaltă, pentru formația gazdă, cele mai multe puncte, 11, au fost reușite de Sara Solyom. În urma victoriei din ultima etapă, CSM Târgoviște a ajuns la 17 puncte, clasându-se pe locul 5. Pentru formația pregătită de Cătălin Tănase urmează meciul cu Universitatea Cluj, echipa de pe locul 4, care se va disputa la finalul acestei luni în Sala „Ioan Valerian” din Târgoviște.

CSM Târgu Mureș - CSM Târgoviște 47-74 (7-24; 14-23; 17-18; 9-9)

Târgu Mureș: Mărcuș (5), Czimbalmos (2), Feises (2), Bobar (10), Șchiopu (5), Ardelean (3), Domokos (1), Ciciovan (2), Chiș (6), Solyom (11). Antrenor: Florina Pora.

Târgoviște: Charles (8), Munteanu (4), Popescu (11), Keltos (12), Chivu (10), Vîrjoghe (16), Savu Istrătescu (2), Redmond (10), Ivan (1). Antrenor: Cătălin Tănase.