01.07.2024 00:08

România a remizat cu Slovacia

* În optimile de finală, naționala condusă de Edward Iordănescu întâlnește marți Olanda, la Munchen, de la ora 19.00

În ultima etapă din faza grupelor Campionatului European, România a întâlnit Slovacia. Meciul s-a disputat la Frankfurt, atmosfera fiind dominată de suporterii români, prezenți într-un număr foarte mare în Germania. Pentru această partidă, Edi Iordănescu a ales următoarea formulă de start: Niță - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu - M. Marin, R. Marin, Stanciu - Hagi, Drăguș, Coman, iar pe parcurs au mai intrat Sorescu, Man, Pușcaș și Rus. Singurul fotbalist dâmbovițean prezent la acest turneu final, Valentin Mihăilă, nu a fost folosit în acest meci.

Fotbalistul Parmei a adunat până în acest moment 96 de minute la turneul final, fără să marcheze sau să ofere vreo pasă de gol. România a remizat cu Slovacia, 1-1, și a obținut primul loc în Grupa E. De menționat faptul că toate cele patru echipe au avut același număr de puncte, 4, însă golaverajul a fost cel care a făcut diferența. România s-a văzut condusă în urma golului marcat de Duda, în minutul 24, însă a revenit și a punctat prin Răzvan Marin, din penalty, în minutul 37. În optimile de finală, România întâlnește marți Olanda, la Munchen, de la ora 19:00.