02.04.2024 00:06

Înfrângere dramatică

* Meciul doi se joacă vineri, la Târgoviște, în Sala „Ioan Valerian”.

În primul meci din semifinalele Ligii Naționale de Baschet Feminin, Clubul Sportiv Municipal Târgoviște a jucat în deplasare, pe terenul formației CSM Constanța. Meciul a fost unul spectaculos, cu multe întoarceri de scor, iar soarta calificării este departe de a fi jucată. Prima parte a partidei a fost câștigată de echipa constanțeană, cu 22-18, pentru ca CSM Târgoviște să se impună în sfertul doi, cu 11-10.

Gazdele au forțat în următorul sfert, pe care l-au câștigat la limită, 19-18. CSM Târgoviște a reușit să câștige ultima parte a meciului, 14-11, dar chiar și așa, CSM Constanța a reușit să se impună în final, 62-61. Este important de menționat că echipa pregătită de Cătălin Tănase era în avantaj în ultimele secunde ale meciului, însă Higgins a transformat două libere, în urma unui fault făcut de Redmond, și a adus victoria echipei CSM Constanța. Meciul doi se joacă vineri, la Târgoviște, în Sala „Ioan Valerian”.

CSM Constanța - CSM Târgoviște 62-61 (22-18; 10-11; 19-18; 11-14)

Constanța: Fota (3), Ghizila (5), Părău (3), Podar (16), Higgins (12), Mărginean (9), Jones (8), Vaida (2), Zivkovic (4). Antrenor: Alexandru Olteanu.

Târgoviște: Charles (1), Popescu (13), Keltos (6), Chivu (6), Vîrjoghe (15), Redmond (15), Ivan (5). Antrenor: Cătălin Tănase.