04.12.2023 00:08

Eșec la volei feminin

* Echipa pregătită de Branko Gajic a înregistrat a doua înfrângere stagională, a rămas cu 19 puncte și riscă să piardă contactul cu formațiile din vârful clasamentului

În ultima rundă a Diviziei A1 la volei feminin, CSM Târgoviște a jucat în deplasare, în Sala Polivalentă Dumitru Popescu Colibași din Brașov, cu echipa locală, Corona. Meciul se anunța unul dificil pentru formația târgovișteană, iar calculele făcute înainte de startul au fost confirmate în teren. Corona a început perfect jocul și a câștigat primele două seturi, cu 25-21, respectiv 25-14.

CSM Târgoviște a dat semne de viață în setul trei, pe care l-a adjudecat cu 25-23, prea puțin însă pentru a spera la un rezultat pozitiv. Corona a câștigat și setul patru, cu 25-20, și s-a impus la finalul unui meci în care Străchinescu, de la gazde, și Krasteva, de la CSM Târgoviște, au fost cele mai bune marcatoare, fiecare reușind câte 17 puncte. Echipa pregătită de Branko Gajic a înregistrat a doua înfrângere stagională, a rămas cu 19 puncte și riscă să piardă contactul cu formațiile din vârful clasamentului.

Corona Brașov - CSM Târgoviște 3-1 (25-21, 25-14, 23-25, 25-20)

Brașov: Ariton (7), Duță (7), Shahpazova (1), Gligoric (13), Aguero-Aguilera (15), Străchinescu (17), Rus (2). Antrenor: Ciprian Dărnescu.

Târgoviște: Faleș (2), Urias (4), Krasteva (17), Anghelache (1), Boris (10), Mayer (6), Kullerkann (1), Pîrv (13). Antrenor: Branko Gajic.