12.06.2024 00:08

CSȘ Târgoviște, pe locul 4 la U17

* Finala mică a fost una echilibrată, însă Farul a reușit să se impună cu 2-1, după ce la pauză scorul a fost egal

Județul Dâmbovița a avut o singură reprezentantă în Campionatul Național U17 la fotbal feminin. Echipa Clubului Sportiv Școlar a avut un parcurs bun, reușind să pătrundă în fazele finale ale competiției. Formația pregătită de Mihăiță Tătăranu a câștigat Seria 1, cu 43 de puncte, în urma unui parcurs foarte bun, în care a înregistrat 14 victorii, o remiză și o singură înfrângere. În urma acestor rezultate, echipa târgovișteană a obținut calificarea în etapa semifinală a competiției, acolo unde a învins cu 3-0 pe ACS Vulpițele Galbene.

Greu la Turneul Final

Turneul Final a avut loc în perioada 5-6 iunie, la Alba Iulia. CSȘ Târgoviște a pierdut de o manieră categorică primul meci disputat, cu AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, 1-7, ratând astfel oportunitatea de a juca finala mare. În finala mică, formația târgovișteană a întâlnit Farul Constanța. Meciul a fost unul echilibrat, însă Farul a reușit să se impună cu 2-1, după ce la pauză scorul a fost 1-1, iar CSȘ Târgoviște a fost nevoită se se mulțumească doar cu locul 4 la finalul stagiunii 2023-2024.