06.12.2023 00:07

Angelo Arghira e vicecampionul României la tineret

* David Nițu, un alt pugilist de la CS Târgoviște, pregătit de Gheorghe și Alexandru Stan, a obținut medalia de bronz

Doi dintre pugiliștii Clubului Sportiv Târgoviște au încheiat la înălțime acest an. Angelo Arghira și David Nițu s-au prezentat foarte bine la Campionatul Național de Box pentru tineret, găzduit de sala de sport a Colegiului Național Pedagogic „Ștefan cel Mare” din Bacău. Sportivii antrenați de Gheorghe și Alexandru Stan au urcat pe podiumul de premiere. Angelo Arghira a devenit vicecampionul României la categoria 75 de kilograme, fiind depășit doar în finală de Istvan Szucs, de la Basti Box Salonta.

Tot în acest an, Angelo a cucerit bronzul la Campionatul Balcanic de juniori și tineret. Anul trecut, talentatul boxer a devenit campion al României la juniori, iar în urmă cu doi ani a cucerit bronzul. În schimb, la începutul acestui an, Angelo a luat argintul la Cupa României pentru tineret, iar în 2022 a obținut bronzul la Cupa României pentru juniori. De asemenea, David Nițu a revenit acasă cu medalia de bronz, obținută la categoria 80 de kilograme. Acesta este primul rezultat notabil din cariera tânărului boxer.